Göğüs Büyütme

Yazar:

Göğüs Büyütme Estetiği Ameliyat Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatı ertesi gün ilk pansuman yapılır. Ameliyat sonunda konulan pansuman küçültülür ve tüm göğüsleri kaplayan özel bir sütyen takılır. Bu sütyen hem oluşacak ödemi azaltır hem de protezlerin hareketini engeller.

Ameliyat sonrası devrede ilk 3-4 gün kol hareketlerinde ağrı hissedilebilr. Bu devre ağızdan alınan ağrı kesici haplarla geçirilir. Bu süre, protez özellikle göğüs kası arkasına yerleştirildiğinde biraz daha uzun sürebilir. Yine bu süre içinde istirahat edilmeli, kolu zorlayıcı hareketlerden, itme, çekme, ağırlık taşımaktan kaçınmalıdır.

göğüsPansumanlar giderek arası açılarak dikişler alınana kadar 3-4 defa yapılır. Dikişler 12-15 günde alınır. Ameliyattan 4-5 gün sonra banyo yapılabilir. Yine ameliyattan sonra 10 gün antibiyotik kullanılır.

Ameliyat sonrası devrede oluşacak kapsülün ince ve yumuşak olması için masajlara başlanmalıdır. Kapsül her protez uygulamasında oluşmaktadır. İdeal kapsül ise, ince, yumuşak ve proteze göre hafif bol olandır.

Kapsülün kalın ve sert olması durumunda hasta ameliyattan aylar sonra dahi ağrı sızı hissedebilir. Ayrıca diğer önemli sonucu kapsül kontraktürü denilen sert ve sıkı kapsülün protezi sıkıştırarak küresel bir şekil almasıdır.

Bu durumda göğüslerin doğal görüntüsü bozulur, tabanı daha dar bir küre şeklini alır. Ayrıca göğüslerin üst sınırı göğüs ön duvarı ile açı yapar ve istenmeyen bir görüntü oluşturur.

Ameliyat sonrası önerilen sütyen 3-4 hafta kadar kullanılır. Daha sonra hasta istediği sütyeni kullanabilir. Yine de 6 ay dolana kadar tercihen yumuşak ve balensiz sütyenler kullanılması uygun olur.

Google+